Kancelaria

Radcy Prawnego 

Monika Ziółkowska

MZ

Blog

Czy można zmusić ojca do kontaktów z dzieckiem, gdy ten unika ich utrzymywania?
08 lutego 2024

Czy można zmusić ojca do kontaktów z dzieckiem, gdy ten unika ich utrzymywania ? To pytanie pojawia się równie często jak pytanie o to co zrobić gdy druga strona kontakty utrudnia.

Czy zmuszanie byłego małżonka do kontaktów z dzieckiem to dobry sposób na podtrzymanie więzi?

Szczerze? Jeżeli były mąż/partner nie widzi sensu w utrzymywaniu kontaktów z własnym dzieckiem i nie poczuwa się do realizowania roli ojca, to na siłę go do tego nie zmusimy. Owszem, prawo daje w tym przypadku pewne rozwiązania, ale mimo wszystko są one ograniczone. Poniżej opisuję rozwiązania (i ich ewentualne niedoskonałości), z których w tego typu sytuacji można skorzystać.

Za brak kontaktu rodzica z dzieckiem możemy ukarać

Pierwszym rozwiązaniem jest złożenie do Sądu wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde bezpodstawne zignorowanie ustaleń dotyczących kontaktów. Do takiego wniosku powinnaś dołączyć wszelkie dowody poświadczające, że Twój były mąż uchyla się od utrzymywania kontaktu z Waszym dzieckiem. Mogą to być np. smsy, maile, ale również zeznania członków rodziny lub sąsiadów.

We wniosku powinnaś wskazać kwotę, którą Twój małżonek/partner będzie zobowiązany zapłacić za każde nienależyte wykonane kontaktów. W trakcie postępowania Sąd przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i będzie badał, jaka jest sytuacja majątkowa osoby zobowiązanej do realizacji kontaktów.

Postępowanie sądowe jest w tym przypadku dwustopniowe. Co to w praktyce oznacza? W pierwszej kolejności, jeżeli Sąd uzna, że mąż czy partner narusza ustalone kontakty, wyda postanowienie, w którym nałoży na niego zagrożenie karą pieniężną za każde następne tego typu zachowanie – czyli niezrealizowanie kontaktu. Dopiero gdy to nie przyniesie rezultatu, na Twój wniosek o nakazanie zapłaty stosownej sumy nałoży na niego karę pieniężną. Dopiero ten drugi wniosek spowoduje, że kara zostanie faktycznie wymierzona i że ewentualnie będzie mógł ją wyegzekwować komornik.

Jaki jest minus tego rozwiązania? Minus jest taki, że cały ten proces trwa, czasami nawet kilka miesięcy. Często bywa również i tak, że jeżeli Sąd nałoży karę pieniężną na osobę ubogą lub taką, która nie ma żadnych źródeł dochodu, to egzekucja takiej kary nawet przez komornika nie będzie skuteczna.

Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej

Jeżeli Twój były mąż nie interesuje się w ogóle dzieckiem, możesz również złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej lub jej pozbawienie. W przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej jego prawa i obowiązki zostaną okrojone, a w przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej utraci on wszelkie prawa do podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących dziecka.

Podsumowując, w każdej sytuacji warto rozważyć, czy złożenie wniosku o zagrożenie karą pieniężną za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem ma sens i czy na pewno chcesz zmuszać Twojego byłego małżonka do ich utrzymywania. Na pewno zawsze warto zacząć od złożenia samego wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, a jeżeli jesteście w trakcie rozwodu o ich zabezpieczenie.

Jeżeli masz problem z samodzielnym sformułowaniem wniosku o zagrożenie karą za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem, zapraszam do mojej Kancelarii.

 

  Siedziba kancelarii  

  Kontakt 

ul. Sądowa 5/1,

63-400 Ostrów Wielkopolski

📞 +48 697 585 007

📨 kontakt@kancelariaziolkowska.pl

 

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.